منزل مبله شیراز   اجاره سوئیت در شیراز   
 مجله فارسي مجله فارسي .

مجله فارسي

طرز تهيه گشنيز پلو با گوشت و موادلازم باي اين غذا


براي تهيه ي اين غذا به برنج، گوشت قلقلي سرخ شده، گشنيز خرد شده، نمك و روغن، برگ كاهو و تخم گشنيز آسياب شده نياز داريم.

طرز تهیه گشنیز پلو با کوفته ققلی,گشنیزپلو و کوفته


مواد لازم گشنيز پلو :

برنج يك كيلوگرم
 گوشت قلقلي سرخ شده نيم كيلوگرم
 گشنيز خرد شده يك كيلوگرم
 روغن و نمك و برگ كاهو به ميزان لازم
تخم گشنيز آسياب شده دو قاشق غذاخوري


طرز تهيه گشنيز پلو با گوشت :
* برنج را خيس كرده، آبكش مي‌كنيم.


* ته قابلمه برگ‌هاي كاهو گذاشته، سپس لابه‌لاي برنج، گشنيز و گوشت قلقلي ريخته (مقداري از گوشت را براي تزئين نگه مي‌داريم) و برنج را دم مي‌كنيم.

* براي تهيه‌ي گوشت قلقلي كمي پياز را با گوشت چرخ كرده و نمك و فلفل و زردچوبه مخلوط كرده و خوب ورز مي‌دهيم.

* در اواخر طبخ برنج كمي گشنيز خشك كوبيده ريخته تا پلو خوش‌طعم شده و عطر خوبي داشته باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۴۰:۳۵ توسط:مجله فارسي موضوع:

نوزاد تا كي شير مادر را بخورد؟

تغذيه كودك با شير مادر تا چه زماني؟

شير مادر ماده غذايي است كه نقش بسيار مهمي در تكامل جسمي و روحي كودك دارد ، به همين دليل بايد تا زماني كه بدن كودك به اين مايع نياز دارد ، به او شير داده شود. اما كودك تا چه سني به شير مادر نياز دارد؟ اكثر پزشكان بر اين باورند كه كودك تا پايان دو سالگي بايد شير بخورد. علاوه بر اين  از شير گرفتن كودك هم در زندگي شما و هم در زندگي فرزندتان، مرحله مهمي به شمار مي رود. شما بايد خيلي با احتياط اين كار را انجام دهيد تا به نوپاي خود آسيب روحي وارد نكنيد.

همه ي ما از مزاياي شير مادر مطلع هستيم به طوري كه هر چه زمان شير دادن به فرزند بيشتر باشد، او به همان اندازه از مواد مغذي موجود در شير مادر بهره مند مي شود. ضمن اين كه اين مساله بعد معنوي هم دارد چون به واسطه ي شير خوردن ارتباط عاطفي عميقي بين مادر و فرزند شكل مي گيرد. به همين دليل در بعضي از جوامع مثل كشور خودمان توصيه مي شود به بچه ها تا سن 2 سالگي هم شير بدهند و برعكس در بعضي از كشورها بعد از 6 ماهگي ديگر بچه ها از شيرمادر تغذيه نمي كنند.

 

همچنين بخوانيد : نكات خواندني در مورد شير مادر

جدا كردن كودك از شير مادر

بهترين زمان از شير گرفتن

پيشنهاد اغلب پزشكان، دادن حداقل يك سال شير دادن به فرزند است. بعد از يك سال وقتي تصميم گرفتيد كه او را از شير بگيريد خيلي آهسته اين كار را شروع كنيد به طوري كه مطمئن باشيد فرزندتان نيازهاي روحي اش را به شيوه اي ديگر به دست مي آورد. به آهستگي اين كار را انجام دادن براي خود مادر هم مفيد است چرا كه باعث مي شود حالت دردناك داخل پستان هاي تان را بعد از شير گرفتن كمتر احساس كنيد. يكي از راه كارهاي پيشنهادي محققان در آغوش گرفتن و بوسيدن بيشتر فرزندتان است.

يكي از راه هايي كه مادران مي توانند متوجه شوند بهترين زمان براي از شير گرفتن فرزندشان چه زماني است، ديدن صحنه هاي به دهان گرفتن چيزهاي مختلف مانند اشياي اطراف است كه حدودا از 6 ماهگي به بعد آغاز مي شود.

 

 

نكاتي براي از شير گرفتن كودك

 راهكارهايي براي از شير گرفتن كودك

پيش از آنكه كودك را از شير بگيريد، او را به غذا خوردن و نوشيدن مايعات با ليوان عادت دهيد. اين موضوع باعث مي شود كه براي ترك خوردن شير مادر، مجبور به تحمل سختي هاي غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود

يكي از وعده هايي كه به فرزندتان شير مي دهيد(وعده اي را انتخاب كنيد كه از درجه ي اهميت كمتري برخوردار است) حذف كنيد.

شروع به پيدا كردن برخي جايگزين هاي غذايي كنيد. اگر كودك تان زير سن 1 سال است، مي توانيد از مكمل هاي غذايي استفاده كنيد و اگر بيشتر از يك سال دارد پيشنهاد ما استفاده از غذاهايي مانند غذاهاي خودمان است.

محبت كردن يكي از موضوع هاي مهمي است كه بايد به آن بسيار توجه كنيد. وقتي كودك تان را از شير مي گيريد از نظر عاطفي كمي دچار خلا مي شود پس سعي كنيد اين فضاي عاطفي را به وسيله بازي كردن با وسايل جذاب، گردش و تفريح مثلا پارك رفتن يا ديدن يك تئاتر بچگانه پر كنيد.

براي از شير گرفتن هيچ وقت با او مجادله نكنيد يعني اگر از هر راهي استفاده كرديد اما باز هم كودك شما تمايل شديدي به خوردن شير داشت فعلا به او شير بدهيد تا پيدا كردن يك راهكار مناسب ديگر؛ چرا كه اصرار ورزيدن به اين كار در زماني كه نبايد، باعث صدمه هاي روحي جبران ناپذيري در او مي شود.

مادري كه شير خوبي دارد با توجه به تمامي مزاياي شير مادر، بهتر است تا سن دو سالگي شير بدهد. اين مساله در مورد فرزند دختر يا پسر فرق چنداني ندارد

همان طور كه مي دانيد شير خوردن فرزند شما يك عمل بسيار آرامش بخش براي او محسوب مي شود؛ پس اگر در طول دوران از شير گرفتن احيانا دچار وضعيتي شد كه به محبت و آرامش بيشتري احتياج داشت(به طور نمونه عمل خطايي انجام داده بابت اين موضوع او را دعوا كرده ايد يا حين دويدن، مي افتد) شير دادن را از او دريغ نكنيد چون تبعات شير ندادن در اين حالت بيشتر است و ممكن است از نظر روحي در آينده آسيب پذير شود.

در طول مدت زماني كه كودك تان را از شير مي گيريد امكان دارد به توصيه ديگران با شيشه به او شير بدهيد اما ما پيشنهاد مي كنيم شب ها شيشه را در دهانش نگذاريد چون باعث خراب شدن دندان هايش مي شود. اگر هم احساس تشنگي كرد براي آب دادن از ليوان استفاده كنيد نه شيشه شير.

طي تحقيقات، پزشكان به اين نتيجه رسيده اند كه از شير گرفتن كودكان بعد از يك سالگي آسان تر است چرا كه غذاهاي بيشتري هست كه مي توانيد به عنوان جايگزين از آن استفاده كنيد.

روند از شير گرفتن كودك شما متغير است و به عواملي مختلفي بستگي دارد اما از چند هفته در حداقلي ترين حالت تا 6 ماه در حداكثري ترين حالت خواهد بود و خيلي به اين مساله بستگي دارد كه فرزند شما از اين موضوع خسته شده باشد و بتواند خودش را با شرايط جديد تطبيق دهد.

و نهايتا قانون خاصي كه حتما بايد در اين سن خاص كودك تان را از شير بگيريد نوشته نشده است. در اين مورد كمي به حس هاي تان هم اطمينان كنيد.

 

براي اين كار 3 هفته وقت بگذاريد

تغذيه با شير مادر مي تواند سيستم ايمني شيرخوار را تقويت كند بنابراين توصيه مي شود تا آن جا كه براي مادر مقدور است، مدت طولاني تري به كودكش شير بدهد.

تا قبل از 12 ماهگي، كودك بعضي از مواد مغذي را از طريق غذاهاي جامد دريافت نمي كند. توصيه مي شود برخي از مواد غذايي را هم تا قبل از يك سالگي به كودكان ندهيد. در هر صورت، تغذيه با شير مادر بايد تا پايان يك سالگي حتما ادامه پيدا كند.

بعد از يك سالگي كودك مي تواند با فنجان يا ليوان مخصوص مايعات بنوشد. بيشتر متخصصان كودك و حتي روان پزشكان به مادران توصيه مي كنند يك و نيم تا 2 سال به بچه شير بدهند و زماني كه تصميم گرفتند كودك را از شير بگيرند، اين كار را به تدريج انجام دهند. بهتر است براي متوقف كردن اين كار، 3 هفته وقت اختصاص دهيد.

اگر چه در برخي از كودكان بعد از قطع شيردهي دوره هاي بي قراري و گريه كردن وجود دارد اما والدين به خصوص مادران عزيز نبايد نگران باشند زيرا اين مشكل با گذشت زمان حل مي شود

ابتدا زماني كه كمترين شير را در سينه داريد(حوالي غروب) كودك خود را با يك وعده غذايي جامد يا مايعات دلخواه مشغول كنيد و وعده شير را حذف كنيد. يكي، دو روز بعد، يك وعده ديگر روزانه را حذف كنيد. به مرور بدون اين كه كودك را تحت فشار بگذاريد وعده هاي روزانه را طوري حذف كنيد كه اين كار براي هر دوي شما رضايت بخش باشد.

بهترين روش از شير گرفتن كودكان اين است كه اين فرآيند بايد به طور تدريجي انجام شود و در يك دوره يك ماه تا 45 روزه، به كودك فرصت دهيم تا بتواند با اين موضوع كنار بيايد. نكته بسيار مهم اين است كه رفتن كودك به سمت سينه مادر عمدتا به دليل رفع نيازهاي غذايي و تغذيه اي نيست، زيرا وقتي كودك در سن دو سالگي قرار دارد، براي رفع نيازهاي غذايي خود از مكمل هاي غذايي استفاده مي كند و در واقع كشش كودك به سمت مادر در آن سنين اغلب براي رسيدن به آرامش است.

 

 

زمان مناسب از شير گرفتن

زماني براي از شيرگرفتن بچه ها

بهترين سن براي از شيرگرفتن كودكان، دو سالگي است. براي رسيدن به نتيجه مطلوب، توصيه مي شود كودك را به تدريج از شير بگيريد. به اين صورت كه در طول روز ميزان دسترسي كودك به سينه مادر كمتر شود. مثلا مادر لباس هاي بادي يا لباس هايي كه دسترسي كودك را به سينه مادر كمتر مي كند، بپوشد يا ساعتي از روز در خانه حضور نداشته باشد.

پس از اين كه به تدريج در طول روز ميزان شيردهي كمتر شد، بهتر است شيردهي در شب نيز كاهش يابد. البته به طور طبيعي، كودكان شيرمادرخوار، به شدت به شير مادر وابسته هستند و از حدود يك سالگي به بعد معمولا به محض بيدار شدن در شب، مادر سينه اش را كه منبع اطمينان و آرامش براي كودك است، در دهان وي مي گذارد كه به نوعي نقش پستانك براي كودك پيدا مي كند بنابراين وابستگي به سينه و شير مادر طبيعي است. اين مساله باعث مي شود كه مادر خواب راحت و كافي نداشته باشد و ميزان و دفعات شير خوردن كودك زياد است.

مادراني هم كه به تدريج موفق نشده اند شيردهي را متوقف كنند بايد اين كار را به صورت ناگهاني انجام دهند. مثلا با سياه كردن سينه يا چسب زدن روي آن شايد بتوانند حواس كودك را پرت كنند. مادري كه تصميم به اين كار مي گيرد، بايد قاطعيت داشته باشد. اگر در دوره قطع شيردهي، به دليل بي تابي يا از سر دلسوزي در يك نوبت به كودكش شير دهد، به هدفش نمي رسد. اگر چه در برخي از كودكان بعد از قطع شيردهي دوره هاي بي قراري و گريه كردن وجود دارد اما والدين به خصوص مادران عزيز نبايد نگران باشند زيرا اين مشكل با گذشت زمان حل مي شود. بهتر است در مواقعي خاص براي كودك برنامه خاص بيرون رفتن و بازي كردن در خانه يا استفاده از بازي هاي آموزشي يا اسباب بازي براي سرگرم كردن كودك در نظر گرفت تا شيرخوردن را فراموش كند.

اگر رفتار مادر با كودك محبت آميز و عاشقانه باشد به طور تدريجي اين نياز در كودك حل مي شود، اما زماني كه فضاي خانه براي كودك متشنج باشد و حال وي خوب نباشد، او تنها راه براي رفع نيازهاي رواني و رسيدن به آرامش را تغذيه از سينه مادر مي داند و در برخي مواقع پستانك نيز اين نقش را براي كودكان ايفا مي كند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۱۸:۲۵ توسط:مجله فارسي موضوع:

كاغذ ديواري جديد و شيك

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

طرح هاي جديد كاغذ ديواري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين مدل كاغذي ديواري پذيرايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري جديد و شيك

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين مدلهاي كاغذي ديواري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل كاغذ ديواري پذيرايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

طرح هاي جديد كاغذ ديواري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل كاغذ ديواري لاكچري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل كاغذ ديواري سه بعدي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل كاغذ ديواري اتاق خواب

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل تزئين ديوار منزل با كاغذ ديواري شيك

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل كاغذ ديواري پذيرايي شيك و لوكس

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري بسيار شيك

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري مناسب پذيرايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

طرح متفاوت از كاغذ ديواري لاكچري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري پذيرايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري سه بعدي بسيار شيك

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل متفاوت از كاغذ ديواري پذيرايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

شيك ترين مدل كاغذ ديواري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري اتاق خواب

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل كاغذ ديواري پشت تلويزيون

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري لاكچري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين مدلهاي كاغذ ديواري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

مدل كاغذ ديواري اداري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

شيك ترين مدلهاي كاغذ ديواري

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

جديدترين و شيك ترين مدل كاغذي ديواري مناسب پذيرايي، اتاق خواب و سالن زيبايي

كاغذ ديواري هاي شيك براي اتاق پذيرايي

 

 

همچنين ببينيد:

دكوراسيون تزئين شومينه

مدل پرده پذيرايي

دكوراسيون ال شكل


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۲:۰۰ توسط:مجله فارسي موضوع:

خواص ليمو شيرين

 

طبع ليمو شيرين

 
طبع ليمو شيرين سرد و خشك است و بيشتر شبيه به ليمو ترش است ليمو شيرين داراي ويتامين سي، مس، روي، كلسيم،آهن و فيبر است.

خواص ليمو شيرين براي پوست و مو

درمان جوش صورت

ليمو شيرين را مي توانيد براي درمان آكنه و جوش صورت استفاده كنيد.

ماسك ليمو شيرين براي پوست

مي توانيد ليمو شيرين را به روي صورت خود ماساژ دهيد تا جوش و آكنه صورت را درمان كنيد، مي توانيد پالپ هاي ليمو شيرين را روي صورت خود بزنيد، بگذاريد تا يك شب بماند و روز بعد با آب بشوييد

پاك كردن آرايش با ليمو شيرين

آب ليمو شيرين داراي مواد سفيد كننده و پاك كننده ملايم است و مي تواند به عنوان يك پاك كننده طبيعي آرايش صورت استفاده شود

 

سفيد كردن سياهي آرنج، زير بغل و زانو

ليمو شيرين براي روشن كردن پوست صورت و درمان سياهي زير بغل، آرنج و زانو مفيد است هر روز نصف ليمو شيرين را روي صورت و يا ارنج و زير بغل و زانو به مدت 10 دقيقه ماساژ دهيد و سپس آن را با آب سرد بشوييد تا پوست شما روشن و نرم شود.

 

مروطب كننده طبيعي پوست

ليمو شيرين را مي توانيد به عنوان يك مرطوب كننده طبيعي پوست صورت و بدن به كار ببريد.

 

ماسك عسل و ليمو شيرين

يك قاشق ليمو شيرين را با يك قاشق روغن جوانه گندم و يك قاشق عسل را با هم تركيب كنيد و روي پوست صورت خود بماليد، بگذاريد 20 دقيقه بماند و سپس آن را با آب بشوييد.

 

تقويت مو

بيمو شيرين به دليل ويتامين هايي كه دارد باعث تقويت و افزايش رشد موها مي شود كمي آب ليمو  شيرين را روي مو و پوست سر خود بماليد و ماساژ دهيد و روز بعد با آب بشوييد
 

درمان شوره و موخوره

ليمو شيرين مي تواند يك جايگزين طبيعي براي درمان موخوره و شوره سر باشد.
 
 

ليمو شيرين رنگ موي طبيعي

ليمو شيرين حاوي مس است كه مي تواند ملانين مو را تويت كند و به عنوان رنگ موي طبيعي براي موي سر باشد. كمي حنا را با آب ليمو شيريت تركيب كنيد و روي مو بزنيد، بگذاريد تا 2 ساعت بماند و سپس آن را با آب بشوييد.

 

روشن كننده و نرم كننده لب

3 يا 4 بار در روز آب ليمو شيرين بخوريد تا رنگ لب ها روشن و صورتي بشود و لب هاي شما نرم شود، همچنين مي توانيد روزي 3 بار آب ليمو شيرين را روي لب بزنيد تا رنگ آن روشن تر شود.

فوايد دارويي و درماني ليمو شيرين براي بدن

درمان سرماخوردگي

 
ليمو شيرين به دليل داشتن مقدار زيادي ويتامين C باعث تقويت سيستم ايمني بدن مي شود و براي پيشگيري و درمان سرماخوردگي مفيد است، ليمو شيرين به عنوان مدر عمل مي كند و در هنگام سرماخوردگي براي كاهش سرفه، تب و كاهش طول درمان سرماخوردگي مفيد است.

مفيد براي نوزاد و كودك

ليمو شيرين باعث تقويت عملكرد كبد و كنترل ترشح صفرا در بدن مي شود و براي درمان زردي نوزاد و كودك مفيد است ليمو شيرين باعث تقويت سيستم ايمني بدن نوزاد و كودك مي شود و از سرماخوردگي و آنفلونزا هم پيشگيري مي كند.

مفيد براي بارداري

آب ليمو شيرين مقدار زيادي كلسيم دارد كه براي رشد جنين مفيد است. ليمو شيرين عملكرد مغز و سيستم عصبي را حفط مي كند و براي جلوگيري از مشكلات ذهني جنين در هنگام بارداري مفيد است. آب ليمو شيرين مقداري زيادي ويتامين سي دارد كه باعث بهبود گردش خون در بدن مي شود و براي درمان كم خوني زنان باردار مفيد است. آب ليمو شيرين باعث افزايش شير مادر مي شود.
 

لاغري و كاهش وزن با ليمو شيرين

ليمو شيرين مقدار زيادي فيبر دارد كه مي تواند اشتها را كم كند و چربي سوزي را افزايش دهد و براي لاغري و كاهش وزن هم مفيد است. رژيم ليمو شيرين باعث كاهش وزن افراد مي شود.

خواص ليمو شيرين و عسل

نوشيدن يك ليوان آب گرم با آب ليمو شيرين و عسل براي لاغري و كاهش وزن مفيد است

مفيد براي كليه

ليمو شيرين پتاسيم زيادي دارد و به عنوان مدر عمل مي كند و براي درمان عفونت كليه و مثانه مفيد است.
 

مفيد براي معده و دستگاه گوارش

ليمو شيرين حاوي مواد مغذي و فلاونوئيدها است كه باعث بهبود عملكرد سيستم گوارش مي شود و هضم غذا را بهبود مي دهد.
ليمو شيرين مي تواند اختلالات گوارشي مانند استفراغ، تهوع، اسهال و يبوست را درمان كند. ليمو شيرين اسيدهاي اضافي معده را كاهش مي دهد و براي درمان سوء هاضمه، معده درد و زخم معده مفيد است.
براي درمان زخم معده آب يك ليمو شيرين را با آب يك ليمو ترش تركيب كنيد و بنوشيد.
 

ديابت و قند خون

آب ليمو شيرين براي درمان ديابت و كاهش قند خون افرادي كه ديابت دارند مفيد است.
هر صبح ناشتا 2 قاشق چاي خوري اب ليمو شيرين را با 4 قاشق چاي خوري آب ميوه آملا و 1 قاشق چاي خوري عسل را تركيب كنيد و بخوريد تا ديابت درمان شود.

درمان يبوست

اسيدهاي ليمو شيرين سم را از روده دفع مي كند، علاوه بر اين به دليل وجود فيبر ليمو شيرين يك ملين است و مي تواند يبوست را درمان كنيد.
براي درمان سريع يبوست مقداري آب ليمو شيرين را با نمك تركيب كنيد و بخوريد.
 

درمان فشار خون

ليمو شيرين، حاوي مقدار زيادي پتاسيم است كه براي درمان فشار خون بالا مفيد است. تحقيقات نشان ميدهد كه آب ليمو شيرين به كاهش فشار خون سيستوليك و دياستوليك كمك مي كند.
هر صبح آب يك ليمو شيرين را مصرف كنيد تا فشار خون كاهش پيدا كند.
 

درمان سرطان

ليموييد موجود در ليمو شيرين براي پيشگيري و درمان سرطان مفيد است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۵۰:۱۹ توسط:مجله فارسي موضوع:

عكس پروفايل دلم گرفته

عكس پروفايل دلم گرفته عاشقانه

عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق

عكس نوشته دلم گرفته زيبا

عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق

جمله عكس هاي عاشقانه دلم گرفته

عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق

دلم گرفته ناراحتم

عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق

دلم گرفته اي دوست

عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق

اس ام اس دلم گرفته

عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق

عكس پروفايل هاي دلم گرفته

عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق عكس نوشته هاي ناراحتي عاشقانه و دلم گرفته براي عشق

عكس نوشته دلم گرفته و خيلي تنهام

عكس پروفايل دلم گرفته عكس پروفايل دلم گرفته عكس پروفايل دلم گرفته عكس پروفايل دلم گرفته عكس پروفايل دلم گرفته عكس پروفايل دلم گرفته عكس پروفايل دلم گرفته عكس پروفايل دلم گرفته


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۲۶:۱۱ توسط:مجله فارسي موضوع:

قرص آلفن ايكس ال ۱۰۰

 

قرص آلفن ايكس ال ۱۰۰ به عنوان يك ضد درد قوي شناخته مي شود و در رفع درد ناشي از ديسك كمر بسيار كاربرد دارد. همچنين براي درمان دردهايي مانند سردرد، درد هاي دوران قاعدگي به كار مي رود و درد هاي بعد از جراحي بويژه زايمان نيز با اين دارو تسكين مي يابد. در ادامه اين مطلب با نحوه صحيح مصرفاين دارو, تداخل هايي دارويي و عوارض جانبي آن آشنا مي شويد.

همانطور كه گفته شد عمده موارد تجويز قرص آلفن ايكس ال ۱۰۰ براي تسكين درد وكاهش طب است. همچنين اين دارو به عنوان ضد التهاب قوي براي كاهش دردهاي مفصلي, خشكي و تورممفاصل, بيماري رمانتيسم و نقرس كاربرد دارد.

 

نحوه مصرف قرص آلفن ايكس ال ۱۰۰

اين دارو به طور كامل جذب بدن شده و از راه ادرار دفع مي شود. قرص آلفن ايكس ال را بهتر است كه بعد از غذا به همراه آب فراوان و يا يك ليوان شير ميل كنيد. همچنين بعد از مصرف اين قرص تا نيم ساعت از درازكشيدن خودداري كنيد.

عوارض جانبي

هر دارويي در كنار فوايد درماني, مضراتي را نيز براي بدن دارد. از شايعترين عوارض قرص آلفن ايكس ال ۱۰۰ مي توان به احساس سرگيجه, سردرد, تحريك پذيري, حالت تهوع و استفراغ, خواب آلودگي, ناراحتي هايگوارشي مانند درد معده, يبوست, اسهال, حالت تهوع و استفراغ اشاره كرد. اما در مواردي خوردن اين داروعوارض شديدي مانند اختلال در تنفس, خارش غير طبيعي پوست و ناراحتي هاي پوستي, تغيير رنگ پوست, ورم دست و پا, تب شديد, زرد شدن چشم, وزوز گوش, مشاهده خون در ادرار, اسهال و استفراغ خوني را نيز در پي داشته باشد. در صورت مشاهده هر كدام از موارد گفته شده حتما به يك پزشك متخصص مراجعهكنيد.

 

تداخل دارويي

مصرف همزمان قرص آلفن ايكس ال ۱۰۰ با بعضي دارو ها از جمله داروهايي مانند مهاركننده هاي آنزيمتبديل كننده آنژيوتانسين ممكن است مشكلاتي را براي بعضي اندام هاي بدن بوجود آورد به عنوان نمونه ممكن است سبب شود تا تاثير اين داروها بر روي كنترل فشار خون كم شده و خطر بروز نارسايي ها كليويرا در پي داشته باشد. همچنين مصرف همزمان داروي آلفن ايكس ال ۱۰۰ با داروهاي ضد ميكروبي باعث بروزتشنج مي شود.

 

نكات قابل توصيه

افرادي كه سالمند هستند و همچنين كودكان نبايد از اين دارو استفاده كنند. مصرف اين دارو در كودكان زير ۱۳ سال ممكن است باعث فلج عضلاني شود.

بيماراني كه دچار هرگونه ناراحتي هاي قلبي, اختلال كليوي و كبدي هستند بايد قبل از مصرف داروي آلفن ايكس ال حتما با پزشك مشورت كنند تا عوارض و خطرات احتمالي آن به حداقل برسد.

در صورت مصرف قرص هاي آلفن ايكس ال در افرادي كه ناراحتي دستگاه گوارش از جمله زخم معده يامشكلات روده ايي دارند ممكن است باعث صدمه به معده آنها شود. بنابراين در مصرف اين دارو بايد جانباحتياط را رعايت كنند.

همچنين افرادي كه سابقه حمله آسم و حساسيتهاي تنفسي دارند با احتياط مصرف شود. در پايان لازم به ذكر است اين نكته گفته شود كه مصرف و فروش اين دارو بدون نسخه و دستور پزشك ممنوع است.

 

موارد منع مصرف

افرادي كه سابقه حساسيت به دارو خصوصا آسپرين, داروهاي ضد التهابي مثل ايندومتاسين, پيروكسيكام وايبوپروفن دارند نبايد تحت درمان با قرص آلفن ايكس ال ۱۰۰ قرار گيرند. همچنين افرادي كه سابقه حساسيتهاي پوستي و غذايي دارند نيز بايد قبل از مصرف اين دارو نظر پزشكشان را جويا شوند. افرادي كه مبتلا به كم خوني بوده و ناراحتي هاي دستگاه گوارشي خصوصا زخم معده دارند نيز نبايد از اين دارو مصرفكنند.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۰۳:۱۸ توسط:مجله فارسي موضوع:

طرز تهيه مرباي زرشك

طرز تهيه مرباي زرشك خوشمزه

روش تهيه مرباي زرشك, طرز تهيه مرباي زرشك خوشمزه

مرباي زرشك

مواد موردنياز:

 • زرشك تازه (1 كيلو)
 • شكر (1 كيلو و 100 گرم)
 • هل (1 قاشق چايخوري)
 • وانيل (1 قاشق چايخوري)
 • آب (2 دوليوان، بهتر است كه جوشيده و ولرم باشد)

 

طرز تهيه مرباي زرشك

قبل از تهيه مربا بهتر است كه زرشك ها را پاك كنيد و به خوبي شسته سپس از زرشك را درون يك صافي قرار داده و صافي را در يك كاسه آب سرد قرار دهيد تا هر چه سنگ و شن درون زرشك است ته نشين شود.

زرشك را آبكشي كنيد و دوباره با دقت بشوييد.

دقت و توجه شما در شتشوي زرشك بسيار مهم است كه عاري از سنگ و شن باشد.

شكرتان را نصف كرده و نصف آن را لابه لاي زرشك ها بپاشيد و اجازه دهيد 5 ساعت در يخچال بماند.

علت اينكه در يخچال بماند نخستين اين است كه شكر به خورد زرشك رفته و مزه دار شود و دوم آنكه زرشك آب بيندازد.

نصف ديگر از شكر كه باقيمانده را با زرشك و شكر به همراه آبي كه از آن مانده و آب جوشيده ولرمتان مخلوط كرده و در يك قابلمه بريزيد. قابلمه را روي حرارت گاز قرار دهيد تا جوش بيايد.

براي اينكه ببينيد آيا مربا قوام آمده دو قاشق از مربا را داخل ظرف كوچكي بريزيد و بگذاريد تا سرد شود، اگر مربا به قاشق چسبيد يعني قوام آمده و آماده است.

نكته مهم: بهتر است كه زرشك ها زياد نجوشند زيرا باعث تيره شدن رنگ زرشك مي شود.

دست آخر كه مرباي زرشك تان آماده شد وانيل و هل را به آن افزوده و از روي حرارت برداشته صبر كنيد تا سرد شود.

پس از آنكه مربايتان سرد شد در ظرف موردنظرتان بريزيد و درب آن را بسته سپس در يخچال نگهداري كنيد.

بهتر است اجازه دهيد 3 روز در يخچال بماند سپس آن را مصرف كنيد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۸:۱۰ توسط:مجله فارسي موضوع:

خواص بادمجان

 

بادمجان يكي از صيفي جاتي است كه در تمام فصول سال وجود دارد و بر خلاف تصوراتي كه آن را بي خاصيت مي داند سرشار از ويتامين ها و مواد مغذي است. بادمجان خواص دارويي فراواني دارد.

بادمجان ميتواند چربي هاي اضافه را آب كند

اگر بادمجان دوست داريد كه هيچ ، اما اگر جزء افرادي هستيد كه بادمجان مصرف نمي كنيد حتما اين ماده غذايي مفيد را دررژيم غذايي خود جاي دهيد و از خواص عالي و درماني آن بهره ببريد، چون باعث سلامتي بدن شما مي شود. بادمجان انواع مختلفي از غذاها را تهيه مي كنند اما نكته جالب توجه در چنين نوعي از سبزيجات اين است كه ،به كساني كه قصد لاغر شدن دارند كمك مي كند تا چربي هاي دور شكمشان را آب كنندگفته مي شود.

طبخ بادمجان در فر يا بخارپز كردن آن باعث حفظ مواد مغذي و از دست نرفتن منابع معدني بادمجان مي شود و به همين دليل چنين شيوه اي براي پخت بادمجان مناسب تر است؛

اما درباره ميزان و مقدار كالري و استفاده آن در رژيم غذايي براي لاغر شدن، بهتر است بدانيد كه بادمجان حاوي آنتي اكسيدان ها و مواد معدني مختلف مانند پتاسيم و ويتامين است. هر 100 گرم از بادمجان فقط 20 كالري وارد بدن مي كند و به بهترين شيوه شما را سير مي كند تا در چارچوب رژيمي مناسب براحتي لاغر شويد.

خواص و فوايد بادمجان

حاوي ميزان قابل توجهي آب است. اين سبزي فوق العاده پرخاصيت به بهبود جريان خون هم كمك بسياري مي كند و به واسطه فيبرهايي كه دارد بدن را تميز و ميزان قند و كلسترول خون را كاهش مي دهد.

در گروه ديوروتيك ها (مواد ادرارآور) قرار مي گيرد كه باعث كاهش حالت احتباس آب و بهبود فعاليت كليه ها مي شود؛ علاوه بر اين، باعث ترشح صفرا شده، از كم خوني بويژه در خانم ها نيز جلوگيري مي كند.

آب بادمجان براي داشتن شكمي صاف

اگر به دنبال بهتر شدن وضعيت پوست خود هستيد مصرف اين سبزي را در وعده هاي غذايي خود قرار دهيد. استفادهٔ موضعي از بادمجان براي كاهش سوزش ناشي از آفتاب سوختگي هم مؤثر است.

هنگام طبخ آن در فر يا دستگاه هاي بخارپز از مقدار كمي روغن زيتون استفاده كنيد چون روش سنتي سرخ كردن و بعد طبخ بادمجان، آن هم به شيوهٔ غوطه ور كردن آن در روغن، اصلاً براي حفظ سلامتي و تناسب اندام صحيح نيست.

لاغري با آب بادمجان

آب بادمجان براي داشتن شكم صاف و بدون چربي كمك كننده است. براي مصرف اين سبزي به اين منظور بايد با طرز تهيه اين نوشيدني آشنا شويد:

يك عدد بادمجان بزرگ را خرد كنيد و داخل يك ماهي تابه بريزيد. سپس مقداري آب به آن اضافه كنيد به طوري كه روي بادمجان ها با آب پوشيده شود. اجازه دهيد به مدت 5 دقيقه روي حرارت بجوشد؛ سپس شعله را خاموش كنيد و بگذاريد محتواي ظرف به دماي طبيعي برسد. در نهايت آب آن را صاف كنيد، درون يك شيشه بريزيد و هر روز 3 تا 4 ليوان از اين مايع را ميل كنيد.

براي مصرف راحت تر هم مي توانيد از مقدار كمي آب پرتغال طبيعي استفاده كرده، آن را به مايع اصلي اضافه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۳:۲۶:۳۴ توسط:مجله فارسي موضوع:

عوارض و خطرات قرص ترامادول

 

اين دارو به دو صورت خوراكي و تزريقي عرضه مي‌شود كه نوع خوراكي آن به صورت قرص و كپسول در دسترس است و نوع تزريقي آن كه تا چندي پيش در داروخانه‌ها موجود بود، بتازگي فقط در اورژانس بيمارستان‌ها استفاده مي‌شود.

ترامادول دارويي ضعيف‌تر از مورفين و قوي‌تر از بروفن و استامينوفن است و هيچ‌گاه مصرف بيشتر از دو هفته آن براي بيماران تجويز و توصيه نمي‌شود.‌ مكانيسم اثر اين دارو مانند همه مسكن‌هاي مخدر است، از اين رو مي‌توان نتيجه گرفت با مصرف مقادير بيشتر از حد مجاز و توصيه شده، مسموميتي شبيه مواد مخدر و همچنين با مصرف طولاني مدت آن اعتياد به اين دارو بروز مي‌كند.‌ در ابتدا تصور بر اين بود كه ترامادول مسكن معمولي، بي‌خطر و كم عارضه است، ولي امروزه با مراجعه به آمارهاي موجود و بررسي اعتياد در كشور متأسفانه به اين نتيجه مي‌رسيم كه داروي ترامادول كه بايد براي تسكين درد مصرف و تجويز مي‌شده، هم‌اكنون به يكي از مواد اعتيادآور و با مصرف بالا از سوي معتادان تبديل شده كه معضلات فراواني را نيز به همراه آورده است.

بيشترين دلايل سوءمصرف ترامادول به اين شرح است:

1 - افرادي كه كارهاي سنگين دارند و مجبور به شب‌كاري هستند براي رفع خستگي و سرحال بودن از اين دارو استفاده مي‌كنند.

2 - كساني كه در روابط جنسي خود از عارضه زود انزالي رنج مي‌برند براي برطرف شدن اين عارضه به ترامادول رو مي‌آورند.

3 - بيماراني كه به علت درد در ابتدا با تجويز پزشك و سپس خودسرانه شروع به مصرف مداوم اين دارو مي‌كنند.

4 - معتادان به ديگر مواد افيوني كه يا با هدف كاهش علائم ترك مواد يا براي جايگزين كردن ترامادول با ماده مورد مصرف خود استفاده از اين دارو را آغاز مي‌كنند كه همه اين چهار گروه با عوارض شديد ناشي از مصرف ترامادول دست به گريبان خواهند شد.

عوارض: اختلال تعادل، افت فشار، تشنج، علائم يائسگي در زنان، نفخ، ضايعات جلدي و خارش، تكرر ادرار، اختلالات بينايي، يبوست، بي اشتهايي، دردهاي مبهم شكمي، حالات عصبي، اختلالات خواب، نگراني، گيجي، خستگي و ضعف عمومي.

مصرف اين دارو در كساني كه بيماري‌هاي مزمن كبدي و كليوي دارند همچنين زنان حامله(به علت بروز ناهنجاري‌هاي جنيني) و افراد داراي سابقه تشنج ممنوع است. اين در حالي است كه مصرف همزمان اين دارو به همراه الكل، خواب‌آورها، مواد و داروهاي مخدر بسيار خطرناك است.

متأسفانه به علت در دسترس بودن، قيمت پايين، ارائه بدون نسخه در برخي داروخانه‌ها و نبود اطلاع كافي درباره عوارض ترامادول، هم‌اكنون با شيوع گسترده‌اي از مصرف اين دارو در كشور روبه‌رو هستيم. ترامادول با فعل و انفعالاتي كه در بدن انجام مي‌دهد خاصيتي مانند داروهاي ضدافسردگي ايجاد مي‌كند و با آن كه دارويي مخدري است برعكس مورفين سبب هوشياري و فعاليت بيشتر مي‌شود و به احتمال زياد يكي از دلايل گرايش مصرف‌كنندگان به ترامادول همين ويژگي است.‌ هنوز آمار دقيقي از تعداد سوءمصرف‌كنندگان ترامادول در كشور ارائه نشده، اما زنگ خطر وقتي به صدا درآمد كه اعلام شد ايران داراي بيشترين آمار مسموميت با ترامادول در جهان است؛‌ واقعيتي كه مصرف زياد و خودسرانه اين دارو در كشور را نشان مي‌دهد.

بعد از مصرف طولاني مدت و بيشتر از حد مجاز ترامادول اعتياد به آن حاصل مي‌شود كه در اين مرحله ترك آن بسيار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. مصرف ترامادول را نبايد به صورت ناگهاني قطع كرد، زيرا باعث ايجاد علائم ناخوشايند قطع مصرف مي‌شود.

نكته مهم در ترك ترامادول شديدتر بودن علائم جسمي آن نسبت به ترياك است كه ناشي از خواص ضدافسردگي اين دارو است. با قطع ناگهاني ترامادول علائمي متوسط تا شديد از اضطراب، تعريق، بي‌خوابي، تهوع، لرز، اسهال، درد عضلاني، ترس، بيقراري، گر گرفتگي و تشنج را خواهيم ديد. پس مصرف‌كنندگان اين داروي مخدر هيچ گاه نبايد ‌به‌صورت خودسرانه اقدام به ترك كنند.

حال سؤال اينجاست دارويي كه بيشتر پزشكان هيچ تمايلي به تجويز آن ندارند و بسيار كم در نسخه پزشكان ظاهر مي‌شود و فروش آن بدون نسخه پزشك نيز ممنوع است چگونه در برخي از داروخانه‌ها به وفور وجود دارد و براحتي و بدون نسخه به فروش مي‌رسد؟

پس نظارت بر عملكرد داروخانه‌ها امري لازم است. آيا وقت آن نشده كه مسئولان ميزان توليد ترامادول كارخانه‌هاي داخل كشور را با نياز واقعي و تجويز پزشكان مقايسه كنند، همچنين دنبال پاسخ اين پرسش باشند كه چرا و از چه كانالي ترامادول قاچاق با دوزهاي بالا (400 و 500 ميلي‌گرم) وارد كشور مي‌شود و به سلامت جامعه ما ضربه مي‌زند.(مرتضي خوش گفتار /كارشناس درمان اعتياد)


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۴:۴۷:۴۷ توسط:مجله فارسي موضوع:

خطرات قرص سيلدنافيل

قرص سيلدنافيل چيست؟

سيلدنافيل با نام تجاري وياگرا ( Sildenafil ,Viagra, Revatio)  يك مهار كننده خوراكي است كه جهت درمان اختلال در نعوظ و افزايش فشار خون شرياني ريوي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين قرص اثر شل‌كنندگي عضلات كورپوس كارورنوسوس و تجمع خون در سينوزوئيدها و در نهايت erection را در پي دارد.
erection يا نعوظ در اين افراد فقط در حالتي ايجاد مي‌شود كه تحريك جنسي وجود داشته باشد و نتيجه آن هم در 63 درصد از افرادي كه با دوز 25 ميلي ‌گرم خوراكي نيم ساعت قبل از آميزش مصرف مي‌نمايند، ديده مي‌شود.
اين دارو نخستين بار توسط شركت داروسازي فايزر و در سال 1988 به بازار عرضه شد و از همان زمان به عنوان يكي از مهم‌ترين داروها براي درمان اختلال نعوظ مورد استفاده قرار دارد.

مكانيسم اثر:

قرص سيلدنافيل اثر ريلكسيسن مستقيم روي كورپوس كاورنوزوم ندارد اما از طريق مهار فسفري استراز 5، سبب افزايش اثرات نيتريك اكسايد مي‌شود. نيتريك اكسايد سطوح cGMP را افزايش داه، عضلات صاف و منبسط شده و ميزان خون ورودي به كورپوس كاورنوزوم افزايش مي‌يابد.
تحريك جنسي موجب آزادسازي موضعي نيتريك اكسايد مي‌شود و مهار فسفودي استراز 5 توسط سيلدنافيل سبب افزايش سطوح cGMP در كورپوس كاورنوزوم مي‌شود.
 
سيلدنافيل
 

موارد منع مصرف قرص سيلدنافيل:

 1. افرادي كه از نيتروگليسيرين يا داروهاي حاوي نيترات مانند
 • ايزوسوربايد مونونيترات
 • ايزوسوربايد دي نيترات
 • قرصها يا اسبري زير زباني نيتروگليسيرين
 • نوارها و برچسبهاي ترابوستي نيتروگليسيرين استفاده مي‌كنند نبايد از قرص وياگرا يا سيلدنافيل استفاده كنند.
 1. در صورتي كه پس از مصرف اين قرص دچار درد در قفسه سينه شديد بايد حتما و فورا به پزشك مراجعه كنيد.
 2. افرادي كه دچار اختلالات كبدي مي‌باشند نبايد از اين قرص استفاده كنند.
 3. افرادي كه هرگونه مشكلات قلبي داشته و يا اخيرا حمله قلبي يا سكته مغزي داشته‌اند نبايد اين قرص را مصرف كنند و يا حتما در مورد مصرف اين قرص با پزشك خود مشورت كنند.

عوارض جانبي مصرف قرص سيلدنافيل:

 • سرگيجه
 • سردرد
 • رفاروختگي
 • ديد ناواضح
 • فوتوفويي
 • سوء هاضمه
 • احتقان بيني
 • اسهال
 • عوارض پوستي
 • عفونت دستگاه ادراري از جمله عوارض مصرف اين قرص مي‌باشند.
 • برخي افراد پس از مصرف سيلدنافيل همه چيز را با سايه آبي رنگ مي‌بينند (cyanopsia).
 • برخي ديگر دچار از دست رفتن ديد محيطي مي‌شوند.
 • عوارض جانبي نادر ولي جدي شامل نعوظ پايدار priapism، افت شديد فشار خون، انفاركتوس ميوكارد (سكته قلبي) آريتمي‌هاي بطني، سكته مغزي، افزايش فشار داخل چشمي، و از دست رفتن ناگهاني شنوايي مي‌باشند.
  انواع قرص هاي تاخيري موجود در داروخانه ها

تاثير قرص سيلدنافيل يا وياگرا بر زود انزالي:

 قرص‌هاي مهاركننده آنزيم فوسفو دي استراز كه امروزه با نام هاي قرص‌هاي وياگرا، تادلافيل، سيلدنافيل و … در دسترس مي‌باشند؛ با مكانيسم گشادكنندگي عروق بدن به خصوص آلت تناسلي مرد باعث ايجاد نعوظ سفت مي شوند كه امروزه به صورت روتين براي مردان مبتلا به اختلال نعوظ و عدم سفت شده گي آلت تناسلي تجويز مي شود.
جايگاه مهم اين قرص ها در انزال زودرس به نقش تقويت‌كنندگي نعوظ و افزايش توانائي مرد جهت انجام نعوظ مكرر است. به صورت خلاصه قرص‌هاي وياگرا تادلافيل و سيلدنافيل انزال را به تأخير نمي‌اندازند بلكه به فرد اين توان را مي‌دهند كه بعد از انزال زودرس يك ربع و نيم ساعت بعد دوباره قدرت نعوظ داشته باشند كه در بار دوم مطمئنا انزال با تاخير انجام مي‌شود كه به آن dabble *** مي‌گويند.
 مصرف داروهاي درمان زود انزالي  عوارضي از قبيل سردرد، اختلال در ديد و افروختگي ايجاد مي كنند و لذا در بيماران مبتلا به قلبي و عروقي و سايرين حتما با نظر پزشك تجويز شود.
 
سيلدنافيل
 

قرص تاخيري سيلدنافيل

هشدار درباره مصرف قرص سيلدنافيل يا وياگرا:

 • در صورتي كه نعوظ بيشتر از چهار ساعت به طول انجامد، به دليل احتمال آسيب به آلت تناسلي، مراجعه به پزشك ضروري است.
 • مصرف سيلدنافيل در بيماران مبتلا به اختلالات خونريزي يا زخم معده بايستي با احتياط صورت گيرد.
 • در صورتي كه در خلال نزديكي، علائمي چون منگي، گيجي، تهوع يا دردهاي قلبي (درد سينه، احساس سفتي و فشار در سينه، رختي، كزكز و درد قفسه سينه يا شانه و فك تحتاني) در مصرف كننده پديد آمد، از ادامه فعاليت جنسي بايد خودداري كرد و سريعا به پزشك مراجعه كرد.
 • 5- مصرف بيشتر از يك قرص سيلدنافيل در روز توصيه نمي شود.
 • در صورت مصرف اتفاقي بيش از مقادير توصيه شده، بيمار را بايد سريعا به بيمارستان منتقل كرد.
 • 7- دارو را بايد دور از نور و رطوبت در دماي زير 30 درجه سانتيگراد، درون جعبه دربسته نگهداري كرد.
 •  با توجه به احتمال بروز عوارض قلبي شديد ناشي از مصرف اين دارو، توصيه مي شود كه فقط تحت نسخه پزشك مصرف شود. مهمترين توصيه اين است: «هيچگاه از سر تفنن يا كنجكاوي اين دارو را مصرف نكنيد.»

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۴:۳۵:۵۷ توسط:مجله فارسي موضوع: