منزل مبله شیراز   اجاره سوئیت در شیراز   
نوزاد تا كي شير مادر را بخورد؟  مجله فارسي مجله فارسي .

مجله فارسي

نوزاد تا كي شير مادر را بخورد؟

تغذيه كودك با شير مادر تا چه زماني؟

شير مادر ماده غذايي است كه نقش بسيار مهمي در تكامل جسمي و روحي كودك دارد ، به همين دليل بايد تا زماني كه بدن كودك به اين مايع نياز دارد ، به او شير داده شود. اما كودك تا چه سني به شير مادر نياز دارد؟ اكثر پزشكان بر اين باورند كه كودك تا پايان دو سالگي بايد شير بخورد. علاوه بر اين  از شير گرفتن كودك هم در زندگي شما و هم در زندگي فرزندتان، مرحله مهمي به شمار مي رود. شما بايد خيلي با احتياط اين كار را انجام دهيد تا به نوپاي خود آسيب روحي وارد نكنيد.

همه ي ما از مزاياي شير مادر مطلع هستيم به طوري كه هر چه زمان شير دادن به فرزند بيشتر باشد، او به همان اندازه از مواد مغذي موجود در شير مادر بهره مند مي شود. ضمن اين كه اين مساله بعد معنوي هم دارد چون به واسطه ي شير خوردن ارتباط عاطفي عميقي بين مادر و فرزند شكل مي گيرد. به همين دليل در بعضي از جوامع مثل كشور خودمان توصيه مي شود به بچه ها تا سن 2 سالگي هم شير بدهند و برعكس در بعضي از كشورها بعد از 6 ماهگي ديگر بچه ها از شيرمادر تغذيه نمي كنند.

 

همچنين بخوانيد : نكات خواندني در مورد شير مادر

جدا كردن كودك از شير مادر

بهترين زمان از شير گرفتن

پيشنهاد اغلب پزشكان، دادن حداقل يك سال شير دادن به فرزند است. بعد از يك سال وقتي تصميم گرفتيد كه او را از شير بگيريد خيلي آهسته اين كار را شروع كنيد به طوري كه مطمئن باشيد فرزندتان نيازهاي روحي اش را به شيوه اي ديگر به دست مي آورد. به آهستگي اين كار را انجام دادن براي خود مادر هم مفيد است چرا كه باعث مي شود حالت دردناك داخل پستان هاي تان را بعد از شير گرفتن كمتر احساس كنيد. يكي از راه كارهاي پيشنهادي محققان در آغوش گرفتن و بوسيدن بيشتر فرزندتان است.

يكي از راه هايي كه مادران مي توانند متوجه شوند بهترين زمان براي از شير گرفتن فرزندشان چه زماني است، ديدن صحنه هاي به دهان گرفتن چيزهاي مختلف مانند اشياي اطراف است كه حدودا از 6 ماهگي به بعد آغاز مي شود.

 

 

نكاتي براي از شير گرفتن كودك

 راهكارهايي براي از شير گرفتن كودك

پيش از آنكه كودك را از شير بگيريد، او را به غذا خوردن و نوشيدن مايعات با ليوان عادت دهيد. اين موضوع باعث مي شود كه براي ترك خوردن شير مادر، مجبور به تحمل سختي هاي غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود

يكي از وعده هايي كه به فرزندتان شير مي دهيد(وعده اي را انتخاب كنيد كه از درجه ي اهميت كمتري برخوردار است) حذف كنيد.

شروع به پيدا كردن برخي جايگزين هاي غذايي كنيد. اگر كودك تان زير سن 1 سال است، مي توانيد از مكمل هاي غذايي استفاده كنيد و اگر بيشتر از يك سال دارد پيشنهاد ما استفاده از غذاهايي مانند غذاهاي خودمان است.

محبت كردن يكي از موضوع هاي مهمي است كه بايد به آن بسيار توجه كنيد. وقتي كودك تان را از شير مي گيريد از نظر عاطفي كمي دچار خلا مي شود پس سعي كنيد اين فضاي عاطفي را به وسيله بازي كردن با وسايل جذاب، گردش و تفريح مثلا پارك رفتن يا ديدن يك تئاتر بچگانه پر كنيد.

براي از شير گرفتن هيچ وقت با او مجادله نكنيد يعني اگر از هر راهي استفاده كرديد اما باز هم كودك شما تمايل شديدي به خوردن شير داشت فعلا به او شير بدهيد تا پيدا كردن يك راهكار مناسب ديگر؛ چرا كه اصرار ورزيدن به اين كار در زماني كه نبايد، باعث صدمه هاي روحي جبران ناپذيري در او مي شود.

مادري كه شير خوبي دارد با توجه به تمامي مزاياي شير مادر، بهتر است تا سن دو سالگي شير بدهد. اين مساله در مورد فرزند دختر يا پسر فرق چنداني ندارد

همان طور كه مي دانيد شير خوردن فرزند شما يك عمل بسيار آرامش بخش براي او محسوب مي شود؛ پس اگر در طول دوران از شير گرفتن احيانا دچار وضعيتي شد كه به محبت و آرامش بيشتري احتياج داشت(به طور نمونه عمل خطايي انجام داده بابت اين موضوع او را دعوا كرده ايد يا حين دويدن، مي افتد) شير دادن را از او دريغ نكنيد چون تبعات شير ندادن در اين حالت بيشتر است و ممكن است از نظر روحي در آينده آسيب پذير شود.

در طول مدت زماني كه كودك تان را از شير مي گيريد امكان دارد به توصيه ديگران با شيشه به او شير بدهيد اما ما پيشنهاد مي كنيم شب ها شيشه را در دهانش نگذاريد چون باعث خراب شدن دندان هايش مي شود. اگر هم احساس تشنگي كرد براي آب دادن از ليوان استفاده كنيد نه شيشه شير.

طي تحقيقات، پزشكان به اين نتيجه رسيده اند كه از شير گرفتن كودكان بعد از يك سالگي آسان تر است چرا كه غذاهاي بيشتري هست كه مي توانيد به عنوان جايگزين از آن استفاده كنيد.

روند از شير گرفتن كودك شما متغير است و به عواملي مختلفي بستگي دارد اما از چند هفته در حداقلي ترين حالت تا 6 ماه در حداكثري ترين حالت خواهد بود و خيلي به اين مساله بستگي دارد كه فرزند شما از اين موضوع خسته شده باشد و بتواند خودش را با شرايط جديد تطبيق دهد.

و نهايتا قانون خاصي كه حتما بايد در اين سن خاص كودك تان را از شير بگيريد نوشته نشده است. در اين مورد كمي به حس هاي تان هم اطمينان كنيد.

 

براي اين كار 3 هفته وقت بگذاريد

تغذيه با شير مادر مي تواند سيستم ايمني شيرخوار را تقويت كند بنابراين توصيه مي شود تا آن جا كه براي مادر مقدور است، مدت طولاني تري به كودكش شير بدهد.

تا قبل از 12 ماهگي، كودك بعضي از مواد مغذي را از طريق غذاهاي جامد دريافت نمي كند. توصيه مي شود برخي از مواد غذايي را هم تا قبل از يك سالگي به كودكان ندهيد. در هر صورت، تغذيه با شير مادر بايد تا پايان يك سالگي حتما ادامه پيدا كند.

بعد از يك سالگي كودك مي تواند با فنجان يا ليوان مخصوص مايعات بنوشد. بيشتر متخصصان كودك و حتي روان پزشكان به مادران توصيه مي كنند يك و نيم تا 2 سال به بچه شير بدهند و زماني كه تصميم گرفتند كودك را از شير بگيرند، اين كار را به تدريج انجام دهند. بهتر است براي متوقف كردن اين كار، 3 هفته وقت اختصاص دهيد.

اگر چه در برخي از كودكان بعد از قطع شيردهي دوره هاي بي قراري و گريه كردن وجود دارد اما والدين به خصوص مادران عزيز نبايد نگران باشند زيرا اين مشكل با گذشت زمان حل مي شود

ابتدا زماني كه كمترين شير را در سينه داريد(حوالي غروب) كودك خود را با يك وعده غذايي جامد يا مايعات دلخواه مشغول كنيد و وعده شير را حذف كنيد. يكي، دو روز بعد، يك وعده ديگر روزانه را حذف كنيد. به مرور بدون اين كه كودك را تحت فشار بگذاريد وعده هاي روزانه را طوري حذف كنيد كه اين كار براي هر دوي شما رضايت بخش باشد.

بهترين روش از شير گرفتن كودكان اين است كه اين فرآيند بايد به طور تدريجي انجام شود و در يك دوره يك ماه تا 45 روزه، به كودك فرصت دهيم تا بتواند با اين موضوع كنار بيايد. نكته بسيار مهم اين است كه رفتن كودك به سمت سينه مادر عمدتا به دليل رفع نيازهاي غذايي و تغذيه اي نيست، زيرا وقتي كودك در سن دو سالگي قرار دارد، براي رفع نيازهاي غذايي خود از مكمل هاي غذايي استفاده مي كند و در واقع كشش كودك به سمت مادر در آن سنين اغلب براي رسيدن به آرامش است.

 

 

زمان مناسب از شير گرفتن

زماني براي از شيرگرفتن بچه ها

بهترين سن براي از شيرگرفتن كودكان، دو سالگي است. براي رسيدن به نتيجه مطلوب، توصيه مي شود كودك را به تدريج از شير بگيريد. به اين صورت كه در طول روز ميزان دسترسي كودك به سينه مادر كمتر شود. مثلا مادر لباس هاي بادي يا لباس هايي كه دسترسي كودك را به سينه مادر كمتر مي كند، بپوشد يا ساعتي از روز در خانه حضور نداشته باشد.

پس از اين كه به تدريج در طول روز ميزان شيردهي كمتر شد، بهتر است شيردهي در شب نيز كاهش يابد. البته به طور طبيعي، كودكان شيرمادرخوار، به شدت به شير مادر وابسته هستند و از حدود يك سالگي به بعد معمولا به محض بيدار شدن در شب، مادر سينه اش را كه منبع اطمينان و آرامش براي كودك است، در دهان وي مي گذارد كه به نوعي نقش پستانك براي كودك پيدا مي كند بنابراين وابستگي به سينه و شير مادر طبيعي است. اين مساله باعث مي شود كه مادر خواب راحت و كافي نداشته باشد و ميزان و دفعات شير خوردن كودك زياد است.

مادراني هم كه به تدريج موفق نشده اند شيردهي را متوقف كنند بايد اين كار را به صورت ناگهاني انجام دهند. مثلا با سياه كردن سينه يا چسب زدن روي آن شايد بتوانند حواس كودك را پرت كنند. مادري كه تصميم به اين كار مي گيرد، بايد قاطعيت داشته باشد. اگر در دوره قطع شيردهي، به دليل بي تابي يا از سر دلسوزي در يك نوبت به كودكش شير دهد، به هدفش نمي رسد. اگر چه در برخي از كودكان بعد از قطع شيردهي دوره هاي بي قراري و گريه كردن وجود دارد اما والدين به خصوص مادران عزيز نبايد نگران باشند زيرا اين مشكل با گذشت زمان حل مي شود. بهتر است در مواقعي خاص براي كودك برنامه خاص بيرون رفتن و بازي كردن در خانه يا استفاده از بازي هاي آموزشي يا اسباب بازي براي سرگرم كردن كودك در نظر گرفت تا شيرخوردن را فراموش كند.

اگر رفتار مادر با كودك محبت آميز و عاشقانه باشد به طور تدريجي اين نياز در كودك حل مي شود، اما زماني كه فضاي خانه براي كودك متشنج باشد و حال وي خوب نباشد، او تنها راه براي رفع نيازهاي رواني و رسيدن به آرامش را تغذيه از سينه مادر مي داند و در برخي مواقع پستانك نيز اين نقش را براي كودكان ايفا مي كند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۱۸:۲۵ توسط:مجله فارسي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :