منزل مبله شیراز   اجاره سوئیت در شیراز   
چرا همسرم معتاد به فيلم غير اخلاقي شده؟  مجله فارسي مجله فارسي .

مجله فارسي

چرا همسرم معتاد به فيلم غير اخلاقي شده؟

همسرم فيلم پورن تماشا مي كنيد. چرا همسرم فيلم سكسي تماشا مي كند؟
 
چند وقتي بود كه احساس مي‌كردم فكرش جاي ديگري است، مثل قبل‌ترها به من اهميت نمي‌داد، انگار من در زندگي‌اش نبودم. مرا نمي‌ديد و نمي‌شنيد. بي‌توجهي‌هاي او به قدري بود كه مرا دلخور و ناراحت مي‌كرد. در اين ميان، رابطه‌مان نيز روز به روز سرد و سردتر مي‌شد.
تماشای فیلم پورن
 

اگر چه به او اطمينان كامل داشتم، او مرد سر به زير و متيني است، اما گاهي فكر مي‌كردم شايد پاي زن ديگري در ميان باشد.
بتازگي كمي تنبل هم شده بود و بموقع سركارش حاضر نمي‌شد. مي‌ترسيدم تاخيرها و مرخصي‌هاي بي‌موردش از كار بيكارش كند. مدام در گوشه‌اي از اتاق كز مي‌كرد و با تلفن‌همراه و لپ تاپش سرگرم مي‌شد؛ هر بار كه از او انتقاد مي‌كردم، عصباني مي‌شد و پرخاش مي‌كرد.

چند باري جيب‌هايش را گشتم و تلفن همراه و رايانه‌اش را هم چك كردم، اما به چيز مشكوكي برخورد نكرده بودم تا اين‌كه چند روز پيش متوجه پسورد يكي از فايل‌هاي شخصي‌اش شدم. از سر كنجكاوي منتظر فرصتي بودم كه وارد آن فايل‌ها شوم. ديروز زماني كه در حمام بود اين كار را كردم، متاسفانه در كمال ناباوري با صحنه‌هايي مواجه شدم كه ...

تصاوير اغواگرانه زنان و فيلم‌هاي مستهجن همچون پتكي بر سرم بود كه مرا از خواب بيدار كرد. حالا دست همسرم رو شده و فهميده‌ام ماجرا از چه قرار بوده است.

از سادگي خودم و اطمينان بسيار به همسرم دلگيرم، ديگر او را نمي‌شناسم، حس مي‌كنم سال‌هاي جواني‌ام با اين مرد هدر رفته و زندگي‌ام بر فناست. هيچ وقت فكر نمي‌كردم همسرم به من خيانت كند و به پاي تماشاي چنين فيلم‌ها و تصاوير بنشيند. حالا متوجه مي‌شوم كه چرا همسرم روز به روز از من دورتر مي‌شود!

تماشای فیلم پورن, همسرم فیلم پورن تماشا می کند

* * *

پاسخ مشاور: در سال‌هاي اخير، به واسطه پيشرفت فناوري و ورود بسياري از اسباب تصويري و ارتباطي، برخي از افراد بويژه جوانان به تماشاي تصاوير و فيلم‌هاي پورنوگراف گرايش پيدا كرده‌اند. جذابيت‌هاي ديداري هوسناك پورنوگراف با توجه به تنوع اسباب عرضه آن (عكس، فيلم، كتاب و...) براحتي در دست همگان قرار مي‌گيرد و به آثار سوئي منجر مي‌شود كه گاه برخي از افراد متاهل را كه تعهد به همسر از جمله وظايف زناشويي‌شان است، وسوسه كرده و در مرداب متعفن خود چنان غرق مي‌كند كه لذات مجازي، موقت و بي‌هدف با شركاي جنسي خيالي را بر ارتباط مشروع و بحق زناشويي ترجيح مي‌دهند و در مسيري كه ره به جايي ندارد و ويراني خود و خانواده از كمترين آثار آن است، سوق مي‌دهد.

متاسفانه اين رخداد مرد و زن نمي‌شناسد، آلودگي هر دو جنس امكان‌پذير است، هر چند ‌ داده‌هاي تجربي و باليني نشان داده است مردان بيش از زنان در معرض پورنوگراف قرار دارند؛ اما روان‌شناسان معتقدند نتيجه اين رفتار مخرب يكي از زوجين بر بنيان خانواده بيش از توزيع جنسي اين مساله مهم است؛ زيرا هيچ يك از اعضاي خانواده (همسر، فرزندان) از آثار سوء آن در امان نبوده و هر يك به نحوي متضرر خواهند شد.

به همين دليل، با توجه به اهميت موضوع و شيوع آن در برخي خانواده‌ها، در اين نوشتار سعي شده است با ذكر دلايل بروز اين اتفاق و چگونگي برخورد درست و موثر، بر اين عادت ناپسند همسران كه گاهي بوي اعتياد به خود مي‌گيرد و به بروز بسياري از مشكلات زناشويي منجر شده و بر آتش نفاق و دوري زن و شوهران دامن مي‌زند، بپرداريم.

گاهي فقط كنجكاوي مطرح است

شرايط شما كاملا قابل درك است! شما، همسرتان را در حال مشاهده پورنو ديده‌ايد، فكرتان مغشوش شده و هزاران فكر ناخوشايند به ذهنتان راه يافته و همچنان هم افكاري مشوش در سر مي‌پرورانيد و بابت آنها احساس ياس و نوميدي مي‌كنيد. مدام گمان مي‌كنيد زندگي‌تان دچار بحران شده و دير يا زود از هم خواهد پاشيد.

افسار عنان‌گسيخته افكارتان را به دست گيريد و آرامشتان را حفظ كنيد. صبر داشته باشيد، احتمال ديگري هم وجود دارد، شايد افكارتان كاملا درست نبوده و شدت خطر پيش‌بيني شده كمتر از ميزان برآورد شما باشد، ممكن است برخلاف انديشه شما، زندگي‌تان هنوز از دست نرفته و اميدي به آن باشد. پيش از آن كه همه چيز را تمام شده بدانيد و كاسه «چه كنم چه كنم» به دست بگيريد، توصيه مي‌كنيم در جستجوي علت ماجرا باشيد و بدانيد اين مساله تا كجا پيش رفته است.

گاهي مشاهده تصاوير پورنو كنجكاوي ساده يا تفريحي موقت است كه بعد از فروكش كردن حس كنجكاوي، در مدت زماني بسيار كوتاه براي هميشه متوقف شده و تكرار نخواهد شد. هرچند ‌ اين احتمال هم هست كه كنجكاوي شكل عادت به خود گيرد و ترجيح فرد بر تجربه لذت طبيعي رابطه زناشويي شود، كه بحران پورنو در همين نقطه اتفاق مي‌افتد.

توجه داشته باشيد اين مساله به تاهل و جنسيت ارتباطي ندارد و در هر سن و سالي و در شرايط تاهل و تجرد مي‌تواند زنان و مردان را دچار سازد. مداومت بر كنجكاوي‌هاي پورنوگراف در افراد مجرد مي‌تواند آنان را براي هميشه از ازدواج گريزان كند يا در صورت تاهل، جايگاه رابطه جنسي مشخص نخواهد بود و به صورت امتناع، بي‌ميلي يا تمايل اندك به برقراري رابطه جنسي تظاهر خواهد يافت.

به همين دليل، در اولين گام پيشنهاد مي‌كنيم پيش از آن كه ماجرا را بزرگ جلوه داده و آن را به بحران تبديل كنيد، بكوشيد ميزان وابستگي همسرتان را به تصاوير و فيلم‌هاي پورنو بسنجيد و دريابيد كه همسرتان در چه شدت از وابستگي است و در چه مرحله از اين مسير رو به انحطاط قرار دارد. با كشف ميزان پيشرفت همسرتان، مي‌توانيد با تدابيري به كمك او شتافته و او را از ادامه راه بازداريد.

همچنين بخوانيد :  همسر مدام فيلم پورن تماشا مي كند، با او چه كنم؟

همسر معتاد را شناسايي كنيد

با مشاهده چند فيلم يا تصاوير غيراخلاقي در فايل‌هاي خصوصي رايانه، همراه و... همسرتان، بسرعت در مسند قضاوت ننشينيد، همسرتان را محاكمه نكرده و برچسب نزنيد. به جاي عكس‌العمل‌هاي ناشيانه كه از خشمتان نشات مي‌گيرد سعي كنيد با آرامش بسيار خودتان را كنترل كرده و به بررسي بيشتر شرايط بپردازيد و در جستجوي نشانه‌هاي بيشتري باشيد.

شما زماني مجاز هستيد همسرتان را به اعتياد پورنو متهم كنيد كه همچون ديگر اعتيادها، دريابيد وابستگي شديدي به اين موضوع پيدا كرده و امكان رهايي از آن ندارد. شدت اين وابستگي حائز اهميت است. اگر وابستگي تا به آنجاست كه همسرتان حاضر مي‌شود زمان كمتري را براي بودن با خانواده سَر كند و بي‌هيچ توجهي به كار و زندگي، شما و فرزندتان ساعت‌هاي زيادي از شبانه‌روز را بدون خستگي، صرف تماشاي تصاوير پورنو كند، از برقراري رابطه جنسي با شما امتناع مي‌كند يا تعداد دفعات آن نسبت به گذشته كاهش شديدي يافته است، يا آن كه درخواست‌هاي ناموجهي از شما دارد كه منافات بسياري با رابطه جنسي طبيعي دارد و گاه حتي ممكن است براي به دست آوردن اسباب مورد نياز، رفتارهاي پرخطر، بي‌مبالات و آسيب‌رساني همچون پرداخت مبالغ هنگفت، درگير شدن با مراجع غيرقانوني و... متوسل شود اين نشانه‌ها مي‌تواند شما را به اين اطمينان سوق دهد كه احتمالا همسرتان معتاد به فيلم پورن شده است.

از نزديك شدن به شما امتناع مي‌كند؟

بنابر اعتقاد روان‌شناسان، بسياري از مشكلات افراد در بزرگسالي، ريشه در دوران كودكي‌شان دارد، بي‌ترديد گرايش و تمايل افراطي به تصاوير و فيلم‌هاي مستهجن و مبتذل پورنو نيز از اين قاعده مستثنا نيست. اگر همسري «سرد و بي‌روح» داريد كه تمايل چنداني به رابطه زناشويي نشان نمي‌دهد يا آن‌كه هنگام برقراري رابطه جنسي (از معاشقه و پيش‌نوازي گرفته تا انجام رابطه جنسي) دچار ترس و هراس، اضطراب، احساس گناه، خشم و... مي‌شود، لازم است اندكي تامل كنيد و علت اين حادثه ناخوشايند را در گذشته‌هاي دور همسرتان جستجو كنيد.

روان‌شناسان و متخصصان جنسي معتقدند گاه مشاهده آگاهانه يا ناآگاهانه برخي تصاوير پورنو يا احيانا مشاهده رابطه جنسي برخي آشنايان نزديك در دوران كودكي، مي‌تواند علت بنيادين دل نگراني و اضطراب و متعاقب آن ‌ تمايل نداشتن به رابطه يا كاهش عملكرد جنسي امروز فرد باشد.

پيش از بلوغ، مشاهده هر نوع تصاوير جنسي، باعث تحريك جنسي فرد نمي‌شود و از آنجا كه كودك هيچ اطلاعي از ارتباط جنسي ندارد و از توانايي درك ‌ وجود اين روابط نيز عاجز است، ممكن است بيشتر در جهت كنجكاوي پيش رود يا آن كه صحنه‌هاي مشاهده شده را به عنوان نوعي خشونت عليه يكي از طرفين (بويژه جنس مونث) تصور كند.

مشاهدات جنسي كودك، در صورت فعال شدن در بُعد كنجكاوي، مي‌تواند به بيداري زودهنگام امور جنسي در كودك منجر شده و حتي او را تا مرز سوء استفاده جنسي نيز ‌ پيش ببرد. اما اگر كودك، رفتار جنسي مشاهده شده را، به عنوان خشونتي كه نسبت به يك قرباني وارد مي‌شود، معنا كند؛ ممكن است نسبت به فرد آزارديده حس ترحم يا حس انزجار از فرد آزاردهنده در ذهنش حك شود كه اين احساس‌هاي نابجا و به اشتباه نهادينه شده در روان كودك، بعدها در بزرگسالي، در مرتبه عمل فرد، باعث احساس گناه، اضطراب، اشتغال ذهني با تصاوير ديده شده، انزجار جنسي، سردي و بي‌ميلي جنسي يا حتي ترس و درد از رابطه جنسي شود.

با توجه به اين مهم، اگر در گفت‌وگوهاي همسرتان متوجه چنين مشكلي در سابقه زندگي او شديد يا با توجه به رفتارها و عكس‌العمل‌هاي همسرتان به وجود اين مساله در رابطه‌هاي گذشته او شك كرديد، توصيه مي‌كنيم با يك روان‌شناس مشكل را در ميان بگذاريد تا از حتمي بودن شناسايي علت مشكل همسرتان اطمينان حاصل كنيد؛ زيرا اين عامل تنها يكي از علت‌هاي اختلال در رفتارهاي جنسي به شمار مي‌آيد و بسياري از افراد صرفا به اين دليل، در جهت تماشاي تصاوير پورنوگراف برانگيخته نشده و به آن گرايش پيدا نمي‌كنند.

فكري كه با شما نيست

گاهي سوابق دوران نوجواني همسر، زندگي مشترك امروزتان را به چالش مي‌كشاند. ديدن صحنه‌هاي پورنو در نوجواني يا بعد از بلوغ و ارضاي غريزه جنسي با مشاهده تصاوير يا خيالپردازي‌هاي متعاقب آن مي‌تواند تاثيرات منفي ماندگاري را بر روان فرد بگذارد؛ و اين دقيقا اشتباهي است كه بسياري از نوجوانان مرتكب آن مي‌شوند و بعدها زندگي مشتركشان را دچار آسيب مي‌كنند.

مشاهده ‌ تصاوير پورنو در نوجواني هرگز به اين معنا نيست كه نوجوان گرايش جنسي ناسالمي دارد بلكه به اين معنا‌ست كه او در معرض خطر قرار دارد و انحراف جنسي، هر آن ممكن است اتفاق بيفتد.

درست است كه كنجكاوي درباره مسائل جنسي، بخش مهمي از ذهن نوجوان را به خود جلب مي‌كند، اما ناآگاهي و شناخت نادرست از مسائل جنسي كه اغلب با مخفي كردن سوالات از والدين يا افراد ديگر به دليل حجب و حيا اتفاق مي‌افتد، باعث مي‌شود نوجوان صرفا به خاطر كنجكاوي و پاسخگويي به سوالات خود، به ديدن پورنو متمايل شود تا شايد از اين طريق اطلاعات جنسي‌اش را بالا ببرد، اما تكرار مشاهده صحنه‌هاي پورنو براي ارضاي كنجكاوي، عادتي مي‌شود كه نه تنها اطلاعات جنسي نوجوان را افزايش نمي‌دهد بلكه ذهن را در مسيري غيرطبيعي پيش مي‌برد و از فرماني كه مغز براي عمل جنسي در يك مسير معين شده صادر مي‌كند، منحرف مي‌سازد به گونه‌اي كه فرد با خودارضايي و تصور خيالات جنسي با فردي مجازي و نامعلوم كه مي‌تواند هر لحظه چهره‌اي دلخواه و متنوعي نيز داشته باشد، به تسكين غريزه جنسي بپردازد.

گرفتاري همسر در تصاوير نادرست و آزاردهنده‌اي كه ارمغان كنجكاوي نوجواني است يا گاهي شكست عشقي او در گذشته، باعث مي‌شود همسرتان حتي بعد از ازدواج نيز، نتواند جسم و روانش را متعلق به شما گرداند و رها از تعلقات مجازي يا حقيقي سابق شود. با اين حال توصيه مي‌شود پيش از اطمينان يافتن از اصل موضوع، از زدن هر برچسبي به او بشدت خودداري كنيد.

براي درمان همسرتان دست به كار شويد

‌در مواجهه با همسرتان يا هر فرد ديگري كه بكرات از ابزارهاي پورنو استفاده مي‌كند، بايد در اولين گام، انگيزه فرد را از اين تمايل مشخص كنيد. بدانيد كه چرا او سراغ چنين رفتاري رفته است‌. آيا او كاملا آگاهانه وارد اين جريان شده يا ناآگاهانه؟ آيا همسرتان را يك كنجكاوي به ديدن پورنو كشيده ؟ آيا در روابط جنسي‌اش با شما دچار مشكل شده است؟ آيا مشكلات زندگي و خانوادگي باعث كاهش روابط عاطفي‌اش با شما شده؟ علت هر چه باشد شما مي‌توانيد با يك گفت‌وگوي صريح و بي‌پرده به شناسايي انگيزه‌ها و رفع مشكل بپردازيد.

نكته: درست است كه پورنو مي‌تواند به سردي روابط زناشويي و كمرنگ شدن عاطفه مثبت بين زوجين منجر شود، اما ممكن است سردي ميان شما به دلايل ديگري ايجاد شده باشد كه با گفت‌وگو با يك مشاور مي‌توانيد مشكل اصلي را پيدا كنيد، شايد مقصر اين فاصله خود شما هم باشيد.

* عوامل تقويت‌كننده اين رفتار را جستجو كنيد. آيا دوستانش او را ترغيب به اين كار كرده‌اند؟ آيا تنهايي و بيكاري موجب اين گرايش شده است؟ و...

* عوامل كاهش‌دهنده رفتار را بشناسيد. مثلا خلوت شبانه يا روزانه او را با حضور خود پر كنيد، اوقات فراغت شادي را براي او فراهم كنيد، در جمع‌هاي خانوادگي و دوستانه بسيار شركت كنيد، رابطه عاطفي خود و همسر را تقويت كنيد، او را تشويق به كار كنيد و...

* ترغيب همسر و افزايش انگيزه دروني، بهترين راه براي ترك اين رفتار است. پيشرفت در مسائل كاري و اجتماعي، بهبود شرايط خانوادگي و عاطفي، در نظر گرفتن پاداش براي ترك اين رفتار و... مي‌تواند ميزان تمايل او را براي كنار گذاشتن اين عادت افزايش دهد.

* عواقب اين اعتياد را براي همسرتان روشن كنيد. به او گوشزد كنيد كه اين رفتار چه پيامدهاي ناگواري دارد و مي‌تواند آسيب جدي براي او، شما و فرزندانتان داشته باشد و در نهايت به او بگوييد در صورت ادامه اين رفتار، او را ترك خواهيد كرد و هرگز باز نخواهيد گشت.

* نقش مذهب را براي او پررنگ كنيد. يكي از مهم‌ترين عوامل در پيشگيري يا توقف استفاده از ابزارهاي پورنو، گرايش‌هاي اخلاقي و معنوي است. هر اندازه اعتقاد به ارزش‌هاي اخلاقي و مذهبي در يك فرد بالا باشد احتمال گرايش به اين رفتار كاهش مي‌يابد و حتي عاملي براي كاهش انگيزه ارتكاب مجدد (تماشاي پورنو) نيز مي‌شود. (نسرين صفري‌- مشاور خانواده/ چارديواري، ضميمه دوشنبه روزنامه جام جم)


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۳۷:۴۴ توسط:مجله فارسي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :