اجاره سوئیت در شیراز   منزل مبله شیراز   
خواص سركه سيب براي كاهش وزن  مجله فارسي مجله فارسي .

مجله فارسي

خواص سركه سيب براي كاهش وزن

 

افزايش وزن و چاقي معضلي است كه نسل امروز با آن دست و پنجه نرم مي كند و مبتلايان به آن براي رهايي از چاقي دست به اقدام هاي مختلفي مانند ورزش، رژيم درماني و مصرف برخي از محصولات موجود در بازار مانند سركه سيب مي زنند. در اين مطلب مي خواهيم بدانيم سركه سيب چگونه باعث كاهش وزن مي شود و اينكه هر كسي مي تواند آن را مصرف كند يا نه. با دكتر رضا راست منش، متخصص تغذيه و رژيم درماني و عضو هيات علمي انستيتو تحقيقات تغذيه كشور و دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي،

در اين باره گفت وگو كرده ايم.

 

 

مهم ترين خاصيت سركه سيب چيست؟

 

سركه سيب حاوي ماده اي به نام پلي فنول است كه باعث كاهش وزن مي شود. پلي فنل ها گروه بزرگي از مولكول هاي حلقوي و متنوع هستند كه با مكانيسم هاي مختلفي به كاهش وزن و كلسترول خون كمك مي كنند. اين ماده غذايي به علت خاصيت آنتي اكسيداني تقريبا در موارد بسياري مانند جلوگيري از ابتلا به بيماري هاي مزمن در سالمندان نظير پيرچشمي، آرتريت روماتوييد و پيري پوست نقش مثبتي دارد بنابراين فقط براي كاهش وزن به كار نمي رود.

 

افرادي كه دچار افزايش وزن هستند، روزانه چقدر مي توانند از اين سركه استفاده كنند تا نتيجه مطلوبي بگيرند؟

 

براي مشاهده اثر سركه سيب در كاهش وزن، لازم است يك استكان تا يك ليوان از آن در روز مصرف شود اما مصرف روزانه آن به دليل خاصيت اسيدي سركه عملي نيست و اگر هم عملي باشد، نبايد فراموش كنيم كه مصرف زياد آن باعث افزايش اشتها و ميل به خوردن مي شود، به طوري كه حتي ممكن است به ضرر فرد هم تمام شود و نتيجه معكوسي بگيرد.

 

پس چگونه بايد آن را مصرف كرد؟

 

محصولي به نام قرص سركه سيب در بازار وجود دارد كه كمتر خاصيت اسيدي دارد. قرص سركه سيب از عصاره خشك سركه سيب به دست مي آيد كه در اثر تبخير ميزان مواد اسيدي آن بسيار كم مي شود و فقط پلي فنول هاي كاهنده وزن در آن باقي مي مانند. در هر عدد قرص ۴۰۰ تا ۵۰۰ ميلي گرم ماده موثره كاهنده وزن وجود دارد. كپسول سركه سيب نيز موجود است ولي محتويات هر دو يكي است و فقط در ميزان پلي فنول و سرعت رها شدن محتويات، اندكي تفاوت دارد. اينكه براي بيماري كپسول و براي ديگري قرص تجويز مي شود به اين دليل است كه بعضي بيماران ترجيح مي دهند قرص مصرف كنند و برخي ديگر با مصرف كپسول راحت تر هستند.

 

همان طور كه اشاره كرديد با تبديل سركه سيب به قرص، خاصيت اسيدي آن كمتر مي شود. آيا مي توان گفت همه افراد مي توانند از آن استفاده كنند؟

 

شايعه هاي بي اساسي در اين باره وجود دارد كه سركه سيب زيان دارد. گاهي فرد ناآگاهي حرف نادرستي را بيان مي كند و شايعه با سرعت پخش مي شود و ديگران نيز به دليل ترس از عوارض جانبي، از مصرف آن حتي اگر پزشك برايشان تجويز كرده باشد، امتناع مي كنند. يكي از اين شايعات رايج، صدمه به پرز روده يا پرز معده است در صورتي كه همان گونه كه گفتم در محتويات قرص يا كپسول، قسمت اسيدي حذف شده است و فقط پلي فنول هاي كاهنده وزن باقي مانده اند. حتي شنيده مي شود كه افراد مبتلا به بيماري هاي كبدي، آرتريت روماتوييد و ميگرن نبايد اين قرص ها را مصرف كنند در حالي كه پلي فنول ها خاصيت آنتي اكسيداني بسيار قوي دارند و نه تنها صدمه اي به بيمار نمي زنند بلكه مفيد هم هستند. در مورد مصرف چاي ها و دمنوش هاي گياهي هم تصورهاي غلطي وجود دارد. چاي و دمنوش هاي گياهي هم آنتي اكسيدان هاي فراوان و تازه دارند كه مصرفشان به سالم ماندن پرزهاي روده كمك مي كند.

حرف آخر؟

 

هميشه درصدي از افراد يك جامعه دچار حساسيت و آلرژي به يك ماده غذايي هستند، اين ماده غذايي ممكن است سركه، قرص سركه سيب يا چاي هاي گياهي و دمنوش ها باشد بنابراين اين افراد در صورت بروز حساسيت و آلرژي حتما بايد از مصرف اين گروه از خوراكي ها اجتناب كنند. اگر بيمار مبتلا به آسم قرص سركه سيب مصرف كند، دچار تشديد حمله هاي آسمي خواهد شد بنابراين اين بيماران به هيچ وجه نبايد سركه يا قرص سيب مصرف كنند. البته ساير افراد نيز بايد با مشورت پزشك معالج در صورت لزوم اين قرص را مصرف كنند و مصرف خودسرانه آن درست نيست. اما به طور كلي قرص هاي سركه سيب كاملا بي خطر هستند و يكي از روش هاي مفيد براي كاهش اشتها در افراد دچار اضافه وزن محسوب مي شوند اما نكته اينجاست كه اين قرص بايد در كنار كنترل كالري دريافتي يعني پيروي از يك رژيم غذايي محدود از انرژي و افزايش فعاليت بدني و البته زيرنظر متخصص مصرف شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۱۸:۳۴ توسط:مجله فارسي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :