منزل مبله شیراز   اجاره سوئیت در شیراز   
عوارض و خطرات قرص ترامادول  مجله فارسي مجله فارسي .

مجله فارسي

عوارض و خطرات قرص ترامادول

 

اين دارو به دو صورت خوراكي و تزريقي عرضه مي‌شود كه نوع خوراكي آن به صورت قرص و كپسول در دسترس است و نوع تزريقي آن كه تا چندي پيش در داروخانه‌ها موجود بود، بتازگي فقط در اورژانس بيمارستان‌ها استفاده مي‌شود.

ترامادول دارويي ضعيف‌تر از مورفين و قوي‌تر از بروفن و استامينوفن است و هيچ‌گاه مصرف بيشتر از دو هفته آن براي بيماران تجويز و توصيه نمي‌شود.‌ مكانيسم اثر اين دارو مانند همه مسكن‌هاي مخدر است، از اين رو مي‌توان نتيجه گرفت با مصرف مقادير بيشتر از حد مجاز و توصيه شده، مسموميتي شبيه مواد مخدر و همچنين با مصرف طولاني مدت آن اعتياد به اين دارو بروز مي‌كند.‌ در ابتدا تصور بر اين بود كه ترامادول مسكن معمولي، بي‌خطر و كم عارضه است، ولي امروزه با مراجعه به آمارهاي موجود و بررسي اعتياد در كشور متأسفانه به اين نتيجه مي‌رسيم كه داروي ترامادول كه بايد براي تسكين درد مصرف و تجويز مي‌شده، هم‌اكنون به يكي از مواد اعتيادآور و با مصرف بالا از سوي معتادان تبديل شده كه معضلات فراواني را نيز به همراه آورده است.

بيشترين دلايل سوءمصرف ترامادول به اين شرح است:

1 - افرادي كه كارهاي سنگين دارند و مجبور به شب‌كاري هستند براي رفع خستگي و سرحال بودن از اين دارو استفاده مي‌كنند.

2 - كساني كه در روابط جنسي خود از عارضه زود انزالي رنج مي‌برند براي برطرف شدن اين عارضه به ترامادول رو مي‌آورند.

3 - بيماراني كه به علت درد در ابتدا با تجويز پزشك و سپس خودسرانه شروع به مصرف مداوم اين دارو مي‌كنند.

4 - معتادان به ديگر مواد افيوني كه يا با هدف كاهش علائم ترك مواد يا براي جايگزين كردن ترامادول با ماده مورد مصرف خود استفاده از اين دارو را آغاز مي‌كنند كه همه اين چهار گروه با عوارض شديد ناشي از مصرف ترامادول دست به گريبان خواهند شد.

عوارض: اختلال تعادل، افت فشار، تشنج، علائم يائسگي در زنان، نفخ، ضايعات جلدي و خارش، تكرر ادرار، اختلالات بينايي، يبوست، بي اشتهايي، دردهاي مبهم شكمي، حالات عصبي، اختلالات خواب، نگراني، گيجي، خستگي و ضعف عمومي.

مصرف اين دارو در كساني كه بيماري‌هاي مزمن كبدي و كليوي دارند همچنين زنان حامله(به علت بروز ناهنجاري‌هاي جنيني) و افراد داراي سابقه تشنج ممنوع است. اين در حالي است كه مصرف همزمان اين دارو به همراه الكل، خواب‌آورها، مواد و داروهاي مخدر بسيار خطرناك است.

متأسفانه به علت در دسترس بودن، قيمت پايين، ارائه بدون نسخه در برخي داروخانه‌ها و نبود اطلاع كافي درباره عوارض ترامادول، هم‌اكنون با شيوع گسترده‌اي از مصرف اين دارو در كشور روبه‌رو هستيم. ترامادول با فعل و انفعالاتي كه در بدن انجام مي‌دهد خاصيتي مانند داروهاي ضدافسردگي ايجاد مي‌كند و با آن كه دارويي مخدري است برعكس مورفين سبب هوشياري و فعاليت بيشتر مي‌شود و به احتمال زياد يكي از دلايل گرايش مصرف‌كنندگان به ترامادول همين ويژگي است.‌ هنوز آمار دقيقي از تعداد سوءمصرف‌كنندگان ترامادول در كشور ارائه نشده، اما زنگ خطر وقتي به صدا درآمد كه اعلام شد ايران داراي بيشترين آمار مسموميت با ترامادول در جهان است؛‌ واقعيتي كه مصرف زياد و خودسرانه اين دارو در كشور را نشان مي‌دهد.

بعد از مصرف طولاني مدت و بيشتر از حد مجاز ترامادول اعتياد به آن حاصل مي‌شود كه در اين مرحله ترك آن بسيار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود. مصرف ترامادول را نبايد به صورت ناگهاني قطع كرد، زيرا باعث ايجاد علائم ناخوشايند قطع مصرف مي‌شود.

نكته مهم در ترك ترامادول شديدتر بودن علائم جسمي آن نسبت به ترياك است كه ناشي از خواص ضدافسردگي اين دارو است. با قطع ناگهاني ترامادول علائمي متوسط تا شديد از اضطراب، تعريق، بي‌خوابي، تهوع، لرز، اسهال، درد عضلاني، ترس، بيقراري، گر گرفتگي و تشنج را خواهيم ديد. پس مصرف‌كنندگان اين داروي مخدر هيچ گاه نبايد ‌به‌صورت خودسرانه اقدام به ترك كنند.

حال سؤال اينجاست دارويي كه بيشتر پزشكان هيچ تمايلي به تجويز آن ندارند و بسيار كم در نسخه پزشكان ظاهر مي‌شود و فروش آن بدون نسخه پزشك نيز ممنوع است چگونه در برخي از داروخانه‌ها به وفور وجود دارد و براحتي و بدون نسخه به فروش مي‌رسد؟

پس نظارت بر عملكرد داروخانه‌ها امري لازم است. آيا وقت آن نشده كه مسئولان ميزان توليد ترامادول كارخانه‌هاي داخل كشور را با نياز واقعي و تجويز پزشكان مقايسه كنند، همچنين دنبال پاسخ اين پرسش باشند كه چرا و از چه كانالي ترامادول قاچاق با دوزهاي بالا (400 و 500 ميلي‌گرم) وارد كشور مي‌شود و به سلامت جامعه ما ضربه مي‌زند.(مرتضي خوش گفتار /كارشناس درمان اعتياد)


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۷ساعت: ۰۴:۴۷:۴۷ توسط:مجله فارسي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :